Wycieczka  Szlakiem  Piastowskim








Spośród 36 wycieczkowiczów żaden do tej pory nie zwiedzał tej części naszego kraju. A to przecież w Wielkopolsce już od legendarnego Lecha zaczęła się historia naszej państwowości. Cenne było to, że uczniowie mogli dokonać konfrontacji swojej wiedzy historycznej czy przyrodniczej, związanej z innymi regionami naszego kraju (Wielkopolska, Kujawy), wyniesionymi ze szkolnych lekcji z „żywą” historią i przyrodą, Zobaczyli to, co dotąd znali tyko z podręczników i opowieści. Trudno wymienić wszystkie atrakcje, ale najbardziej cieszy, że dzieci zobaczyły takie historyczne miasta i miejscowości, jak: Toruń, Gniezno, Kruszwicę, Biskupin, Strzelno, Ostrów Lednicki, Pobiedziska wraz z ich urokliwymi i cennymi zabytkami. Czym innym jest oglądanie na ilustracji rekonstrukcji osady „prasłowiańskiej” sprzed 2700 lat, a co innego obejrzeć ją na żywo.
W Biskupinie nie tylko można było przenieść się wyobraźnią do dawnych czasów, można też było niemalże przenieść się w czasie… . To wszystko dzięki wspaniałej lekcji muzealnej o dziejach pieniądza. Własnoręcznie wykuwaliśmy denary według wzorów z czasów Bolesława Chrobrego i Mieszka II. Przywieźliśmy je ze sobą na dowód, że wehikuł czasu działa. Można powiedzieć, że dzięki temu wyjazdowi dotknęliśmy najbardziej odległej historii naszego kraju. Zobaczyliśmy Katedrę Gnieźnieńską, będąca miejscem koronacji pierwszych pięciu królów Polski, wraz z relikwiami św. Wojciecha i bezcennym skarbem sztuki romańskiej – Drzwiami Gnieźnieńskimi. Zwiedziliśmy Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Bazylikę św. Trójcy w Strzelnie ze wspaniałymi romańskimi kolumnami, Rotundę św. Prokopa, Mysią Wieżę w Kruszwicy z fragmentami murów obronnych, rynnowe jezioro Gopło, Dom Mikołaja Kopernika i Planetarium w Toruniu. W Poznaniu byliśmy pod wrażeniem nie tylko poznańskich koziołków z ratuszowej wieży, ale też Cytadeli i wspaniałego barokowego kościoła, zwanego Farą Poznańską oraz Bazyliki Archikatedralnej św. Piotra i św. Pawła, który jest jednym z najstarszych polskich kościołów i najstarszą polską katedrą (od 968), położoną na Ostrowie Tumskim. Jest ona miejscem pochówku pierwszych władców Polski i przypuszczalnym miejscem chrztu Mieszka I. Widzieliśmy pozostałości misy chrzcielnej, a także grobowiec Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Ogromne wrażenie wywarło na wszystkich Sanktuarium Maryjne w Licheniu, które zwiedziliśmy w drodze powrotnej. Te wszystkie i wiele innych atrakcji nasi uczniowie obejrzeli w czasie wycieczki zorganizowanej w ramach działań projektu unijnego SZKOŁA RÓWNYCH SZANS. Dzięki temu wyjazd był dla uczniów całkowicie bezpłatny.

Wspaniale zorganizowała nam czas pani Agata Żochowska – pilot naszej wycieczki, a mili i profesjonalni kierowcy PKS odnosili się do wszystkich sympatycznie i z troską. Bardzo im za to dziękujemy. Miło jest, gdy spotykamy na swej drodze życzliwych ludzi.

 

Wypowiedzi uczniów na temat wycieczki

Dla mnie ta wycieczka była super! Było dużo chodzenia (to dla mnie najsłabszy punkt), ale też dużo informacji, o których wcześniej nie słyszałem. Najciekawsze dla mnie były zabytki w miastach i same miasta. Chociaż wszystkie były ciekawe, ale na mnie największe wrażenie zrobił Poznań, ratusz, katedra czy zamek cesarski, a szczególnie zamek w budowie. Na drugim miejscu stawiam Toruń, ponieważ bardzo mi się podobały budynki w stylu gotyckim oraz toruńskie pierniczki. Równie ciekawe były: Gniezno, Biskupin i Licheń. Ta wycieczka dała mi kilka razy powody do dumy, kiedy pokonywałem swój lęk wysokości.

Konrad Czokajło, kl. V

Wycieczka ,,Szlakiem Piastowski m‘’ była fajna. Najbardziej podobały mi się: Katedra Licheńska, źródełko, Golgota, lekcja o pieniądzach i wybijanie ich w Biskupinie, dom Kopernika, Mysia Wieża, Kościół w Pobiedziskach, Park Miniatur, wielki pomnik Mikołaja Kopernika, koziołki w Poznaniu, plac zabaw w Biskupinie, Kościoły, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Drzwi Gnieźnieńskie, film 3D o początkach Polski i planetarium. Bardzo bym chciał jechać znowu na taką podobną wycieczkę. Bardzo dziękuję za nią.

Marek Fadrowski kl. V

Wycieczka ,,Szlakiem Piastowskim” okazała się cudownym przeżyciem. W Strzelnie było najśmieszniej. Rozbawił nas, przewodnik-kat, kiedy ,,ścinał” głowę jednej z pań. Z podziwem patrzyłem na panoramę Kruszwicy z Mysiej Wieży. Bardzo zawzięcie trykały koziołki w Poznaniu. Piękny był także kościół w Toruniu i wieża, która ,,sprawdzała” sumienie. Ciekawie było w Gnieźnie. Wszystkie miejsca, które zwiedzaliśmy zachwycały, lecz najbardziej cieszyłem się, że znów zobaczyłem Licheń. Jak przepięknie było tam wrócić!

Dawid Sujata, kl. V

Niedawno byliśmy uczestnikami wycieczki „Szlakiem Piastowskim”. Zwiedziliśmy miasta dotychczas nam nieznane. Dużo chodziliśmy, lecz pomimo to, wycieczka bardzo mi się podobała. Mogłam zobaczyć ciekawe miejsca i dowiedzieć się o historii Polski. Najciekawszy dzień spędziliśmy w Biskupinie na lekcji o dziejach pieniądza.

Gosia Dąbrowska, kl. IV

Więcej wypowiedzi uczniów... (wchodzę)

 


Strona głównaZ życia szkołyRok szkolny 2011/2012 → Wycieczka Szlakiem Piastowskim