XIV Marsz Pamięci Polskiego Sybiru

 

W tym roku pamięć setek tysięcy Polaków deportowanych w głąb ZSRR uczciły delegacje z całej Polski i z zagranicy, w tym z Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy oraz goście z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii, kombatanci, przedstawiciele władz i młodzież.

Nas reprezentował poczet sztandarowy w składzie: pan Jarosław Dębski, Marlena Dębska, Martyna Denert i Nikolina Bożek oraz pani dyrektor Małgorzata Bielang i pan Marek Jabłoński.

Główną część uroczystości, już tradycyjnie, stanowił przemarsz uczestników ulicami Białegostoku, spod Pomnika Katyńskiego do kościoła Ducha Świętego, gdzie odprawiona została msza święta, której przewodniczył abp Edward Ozorowski. Przed Eucharystią, którą koncelebrowali kapelani służb mundurowych z archidiecezji oraz księża przewodnicy grup pielgrzymkowych przybyłych z różnych stron Polski, metropolita białostocki poświecił tablicę pamiątkową w bocznym ołtarzu kościoła, która upamiętnia matki sybiraczki i jest hołdem wdzięczności „za opiekę i ocalenie życia dzieci zesłanych na Syberię w latach 1940-1956”.

Po Mszy św. uroczystości przeniosły się pod Pomnik - Grób Nieznanego Sybiraka. Tam odmówione zostały modlitwy za zmarłych Sybiraków przez duchownych wyznania katolickiego, prawosławnego i protestanckiego.

Miały też miejsce wystąpienia okolicznościowe, w tym szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Ciechanowskiego oraz prezydenta, wojewody i marszałka Województwa Podlaskiego.
Odczytano też listy skierowane do uczestników marszu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego i premiera Donalda Tuska. Wystąpienia zakończył apel poległych z salwą honorową żołnierzy z 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.


Strona głównaZ życia szkołyRok szkolny 2014/2015 → XIV Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru