mgr Małgorzata Bielang
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Obrońców Westerplatte w Rutkach
w latach 1997 – 2014
Pani Dyrektor Małgorzata Bielang kierowała naszą szkołą blisko 18 lat. Nie ma na tej sali osoby, która nie zgodziłaby się ze stwierdzeniem, że były to lata nie tylko świetności tej placówki, ale także lata pełne sukcesów uczniów, owocnej pracy nauczycieli i troski o stały rozwój szkoły i środowiska lokalnego. Nie ma także nikogo, kto nie zgodziłby się ze stwierdzeniem, że to właśnie i przede wszystkim osoba Pani Dyrektor swoją charyzmą, pracowitością i odpowiedzialnością stoi za tym sukcesem .
18 lat pełnienia funkcji dyrektora to czas, który trudno podsumować w krótkim wystąpieniu. Szczególnie w przypadku takiego dyrektora, jak Małgorzata Bielang. Jej działania często wykraczały bowiem znacznie ponad zwyczajowe obowiązki dyrektora szkoły. Dbała nie tylko o warunki pracy nauczycieli i uczniów, nie tylko zarządzała gronem ludzi i administrowała budynkiem. Wkładała mnóstwo pracy i serca w realizację misji szkoły – tej wychowawczej oraz tej społecznej. Inspirowała Radę Pedagogiczną do ciągłego podnoszenia jakości swej pracy, uczniom stworzyła przytulne, bezpieczne ale także dbające o ich rozwój miejsce, troszczyła się o dobro okolicznych mieszkańców i ich interesy. Prezentacja, którą za chwilę państwo obejrzycie, to z konieczności tylko wycinek z najważniejszych dokonań i osiągnięć Pani Dyrektor, którą niestety dziś żegnamy, a jednocześnie krótkie przypomnienie drogi, jaką obrała sobie na czas pracy w Szkole Podstawowej w Rutkach.
Pani Dyrektor stworzyła i konsekwentnie realizowała misję szkoły, którą jest rozwijanie poczucia narodowej tożsamości, szacunek dla historii narodu polskiego oraz kształtowanie odpowiedzialnej, obywatelskiej postawy.
9 maja 1989 roku dzięki staraniom Pani Dyrektor odbyła się wspaniała uroczystość nadania szkole imienia Obrońców Westerplatte, z okazji której mieliśmy możliwość podejmować wielu niezwykłych i szacownych gości – bohaterów walk o wolność naszej Ojczyzny m.in. Westerplatczyków majora Wiktora Białous–Bielasa, strzelca Franciszka Żołnika i podporucznika Czesława Dzierzgowskiego.
![]() |
![]() |
Podporucznicy: Franciszek Żołnik oraz Czesław Dzierzgowski. |
Major Wiktor Białous - Bielas |
W tym samym czasie dzięki działaniom pani Dyrektor udało się stworzyć bogato wyposażoną Izbę Pamięci, która nadal cieszy się zainteresowaniem mieszkańców oraz uczniów, a także odwiedzających szkołę gości.
Rok później odsłoniliśmy tablicę pamiątkową poświęconą Obrońcom Westerplatte, a środki na jej zakup uzyskane zostały dzięki staraniom Małgorzaty Bielang oraz zaangażowaniu finansowemu mieszkańców i ścisłej współpracy z ówczesnym wójtem Eugeniuszem Simsonem.
Jednym z sukcesów Pani Dyrektor było wstąpienie w 2011roku naszej szkoły do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Klubu Szkół Westerplatte, co podniosło naszą placówkę do rangi tych, które mają prawo umieszczać Znak Pamięci na grobach westerplatczyków. My Mieliśmy zaszczyt umieścić go na grobie ppor. Czesława Dzierzgowskiego w Nowogrodzie.
Pani Dyrektor uzyskała środki i zorganizowała wspólny wyjazd dla uczniów na obchody 70-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte w ramach XXVI Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte odbywającego się w Trójmieście.
Jej aktywne działania na rzecz pielęgnowania wiedzy i szacunku dla historii narodu zaowocowały uzyskaniem dla sztandaru szkoły niezwykle cennego i wyjątkowego odznaczenia
Missio relationis w 10-tą rocznicę nadania szkole imienia.
Pamiętajmy, że to właśnie Pani Dyrektor zainspirowała Gminę Augustów do udziału w ogólnoświatowym i ogólnopolskim projekcie „Katyń… ocalić od zapomnienia” w 70-tą rocznicę zbrodni katyńskiej, a także koordynowała działania mające na celu umiejscowienie przy szkole pamiątkowego obelisku poświęconego tym wydarzeniom.
Dba o to, by corocznie nasz poczet sztandarowy brał udział w Międzynarodowych Marszach Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku.
Pani Dyrektor była inicjatorem i jednym z głównych organizatorów udziału szkół Gminy Augustów w ogólnopolskiej akcji „Polacy Kresowym Straceńcom”, która wspiera działania Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Łagiernicy Żołnierze Armii Krajowej. Dbała o pamięć i aktywną pomoc oraz stale współpracowała ze środowiskiem Westerplatczyków, a także kombatantami wojennymi z naszych terenów. We współpracy z władzami Gminy Augustów zainspirowała inne szkoły do udziału w akcję przygotowywania i przekazywania świątecznych paczek żywnościowych dla Polaków na Białorusi pod hasłem „Polacy kresowym straceńcom”, która dzięki zaangażowaniu wójta Zbigniewa Buksińskiego jest z sukcesem kontynuowana.
Małgorzata Bielang troszczy się, by pamięć i znajomość historii wśród młodego pokolenia była żywa i bogata np.: zainicjowała i organizowała I Gminny Konkurs Historyczny „Znamy Patronów Naszych Szkół”, który spotkał się z dużym odzewem w środowisku szkolnym. W ubiegłym roku stworzyliśmy imponującą dioramę upamiętniającą walki w pierwszych dniach września 1939, zaś nasza pracownia polonistyczno-historyczna obfituje w eksponaty przybliżające historię naszego regionu.
Pani Małgorzata Bielang działa nie tylko dla dobra szkoły, ale także całego środowiska lokalnego. Współpracowała z mieszkańcami przy powstaniu na terenie Rutek Izby Regionalnej, która stała się centrum aktywności samorządowej wsi. W osobie Pani Dyrektor Małgorzaty Bielang tracimy nie tylko pracowitego dyrektora, ale także wspaniałego gospodarza i prężnego managera, który przez lata dbał o ciągłe podnoszenie jakości pracy szkoły oraz stałe poszerzanie oferty edukacyjnej.
Dzięki jej staraniom oraz współpracy z władzami Gminy Augustów nasza szkoła jako pierwsza na tym terenie zyskała nowoczesną pracownię komputerową, w ramach programu „Pracownia komputerowa w każdej gminie.”
Uzyskała także fundusze na szkolenie rolników oraz zakup komputerów w ramach programu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Była współautorką i koordynatorem wielu unijnych projektów edukacyjnych realizowanych w szkole m.in. „Z wiedzą i doświadczeniem ku przyszłości” w ramach Akademii Jutra, dwuletniego projektu „Szkoła równych szans” oraz 3,5-letniego unijnego projektu edukacyjnego „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III w Gminie Augustów”, czemu zawdzięczamy wiele wyjazdów i wycieczek edukacyjnych dla uczniów, zakup pomocy dydaktycznych i wyposażenia szkoły oraz atrakcyjne zajęcia pozalekcyjne dla uczniów.
Stale wspierała i wkładała wiele wysiłku, by w szkole powstał Klub Przedszkolaka, a później Punkt Przedszkolny według Metody Marii Montesori w ramach projektu „Radosne przedszkolaki w Gminie Augustów.” Przedszkole pięknieje i rozwija się do dziś, a dzieci mogą korzystać z nowoczesnej sali i opieki na najwyższym poziomie.
Pani dyrektor to także dobry gospodarz i manager. Pod jej okiem zarówno budynek szkoły, jak i jego otoczenie piękniało z roku na rok. Dokonano wielu modernizacji i remontów – wymianę okien i ogrzewania, remonty sal i korytarzy, a także dachu i elewacji budynku. Stworzyła Salę Bajek, siłownię, Izbę Pamięci i dbała o ich wyposażenie. Sprawiła, że nasza szkoła może być dumna ze swego estetycznego wyglądu i gospodarności. Przy współpracy z władzami Gminy, Rodzicami oraz mieszkańcami wsi ukończono budowę boiska trawiastego, zagospodarowano teren wokół szkoły, utworzono zieloną klasę, zbudowano nowe ogrodzenie. W ubiegłym roku wybudowano nowoczesne boisko wielofunkcyjne, a w tym roku nowy plac zabaw.
Ciężka praca, zaangażowanie i umiejętne zarządzanie stanowiło nie tylko o rozwoju szkoły, ale także miało nieoceniony wpływ na środowisko lokalne.
Zainicjowała i brała czynny udział w opracowaniu Planu Odnowy Miejscowości Rutki Stare i Rutki Nowe, który stał się ważnym etapem w rozwoju i rozkwicie Rutek.
Organizowała Festyn Rodzinny oraz wiele konkursów i imprez dla Mieszkańców, dbając o wzajemną współpracę i pozytywne relacje z rodzinami i bliskimi naszych uczniów.
Pani Małgorzata Bielang zapoczątkowała i wkładała corocznie wysiłek w organizację obchodów Dnia Seniora, które stały się jednym z ważniejszych punktów w kalendarzu całej wspólnoty szkolnej, a także lokalnej.
To właśnie Pani Dyrektor opracowała monografię i ocaliła od zapomnienia historię wsi Rutki Nowe i Rutki Stare, które wykorzystane zostały w nowo wydanej monografii Gminy Augustów.
Dbała o każdego ucznia, także tego wymagającego specjalnej pomocy. Inspirowała Grono Pedagogiczne do zaangażowania się w akcję wspierania rehabilitacji i nauczania niewidomej uczennicy, a także każdego ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Troszczyła się o to, by szkoła stała się centrum życia kulturalnego i społecznego miejscowości – prowadziła akcje Otwartych Drzwi, festyny a także z jej inicjatywy wielu mieszkańców wsi i wielu nauczycieli otrzymało należne im odznaczenia i medale za krzewienie idei patriotycznych i pracę na rzecz środowiska i młodzieży. Swoją pracowitością i zaangażowaniem zjednała szkole wielu przyjaciół i zgromadziła pokaźne grono osób, które przyczyniły się do naszych sukcesów i pozytywnego odbioru szkoły w środowisku, a także pozyskała sponsorów i darczyńców na rzecz szkoły. Radością napełnia nasze serca liczne i szacowne grono przyjaciół i współpracowników, którego przedstawiciele zaszczycili nas dziś swoją obecnością.
Z dumą możemy powiedzieć, że do tej grupy, którą serce i charyzma Małgorzaty Bielang zjednała naszej szkole należą m.in. wójt senior Eugeniusz Simson, ks. Stanisław Wysocki, z którymi pani dyrektor współpracowała przy realizacji budowy pomnika Sybiraków w Augustowie, a także ks. Biskup Jerzy Mazur, wójt Zbigniew Buksiński, dyrektor Jan Ordowski, ks. Proboszcz Janusz Mroczkowski i wielu, wielu innych, których nie sposób dzisiaj wymienić.
Kompetencje i pracowitość Pani Dyrektor doceniły też i zaangażowały się we współpracę z nią tak ważne instytucje, jak: Muzeum Wojska w Białymstoku, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzin Westerplattczyków i Hubalczyków w Ciechocinku i Gdańsku, Muzeum Gdańska, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, parlamentarzyści, jednostki wojskowe a także wiele innych instytucji.
Pamiętajmy, też że Małgorzata Bielang nie tylko pełniła z sukcesem funkcję dyrektora szkoły, ale także była oddanym nauczycielem i wychowawcą młodzieży.
Ucząc zachęcała wychowanków do podejmowania nowych wyzwań, ale także dbała o to, by jej lekcje stały się początkiem pasji. To ona 20 lat temu zapoczątkowała wydawanie gazetki szkolnej „ECHO”, która do dnia dzisiejszego pełni funkcję informacyjną i promuje naszą placówkę w środowisku.
Z jej pomysłu każdy rok szkolny rozpoczynamy apelami upamiętniającymi 7 dni obrony Westerplatte. Pielęgnuje ona pamięć o losach Ojczyzny nie tylko na lekcjach historii ale także apelach, czy uroczystościach.
Dba o to, by zdobywać środki na pokrycie kosztów podróży naszego pocztu sztandarowego na uroczystości upamiętniające ważne wydarzenia.
Jej uczniowie chętnie brali udział w konkursach przedmiotowych i odnosili dzięki niej sukcesy. Tytuły laureatów zdobyli m.in. Małgorzata Kruszka w Ogolnopolskim Konkursie Literackim o Patronach Szkól, Cezary Dębski i Marta Kapla w ogólnopolskim konkursie wiedzy historycznej o Westerplatte organizowanym w Gdańsku, Dawid Sujata otrzymał nagrodę Starosty Augustowskiego, innymi znacznymi osiągnięciami może pochwalić się także wielu innych uczniów Małgorzaty Bielang.
Za swoją pracę i krzewienie patriotyzmu otrzymała wiele nagród, wyróżnień i odznaczeń, m.in.:
w 1998 roku Medal Gminy Augustów za krzewienie idei patriotycznych wśród młodzieży szkolnej mieszkańców Gminy Augustów;
w 2007 roku Srebrny a w 2013 roku złoty medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” oraz Odznakę Honorowego Sybiraka;
w 2008 roku Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania;
w 2008 roku honorową odznakę „Westerplatte 1939 za zasługi” za szczególne zasługi w upamiętnianiu bojowego czynu Obrońców Westerplatte i udzielenie pomocy środowisku Westerplatte;
w 2013 roku Złota Odznaka „Krzyż Obrońców Kresów Wschodnich II RP Wilno-Lwów”;
w 1998 nagrodę Kuratora Oświaty w Suwałkach;
w 2007 roku nagrodę Ministra Edukacji Narodowej II stopnia.
Kilkakrotnie otrzymywała również Nagrody Wójta Gminy Augustów.