XVII rocznica nadania szkole
imienia
Obrońców Westerplatte
Kiedy 17 lat temu nasza szkoła przyjęła imię Obrońców Westerplatte, przyjęła na siebie także zobowiązanie i odpowiedzialność za to, że będzie kształtować w swoich wychowankach szacunek dla bohaterów walczących o wolność naszej Ojczyzny oraz pamięć o nich. Pamięć ta nie może jednak istnieć bez wiedzy i znajomości historii. Dlatego w tym roku podczas obchodów święta szkoły odbyła się wycieczka edukacyjna dla uczniów klas III–VI. Zanim jednak dzieci wraz z nauczycielami wyruszyły w drogę do Białegostoku, cała społeczność szkolna zebrała się w holu szkolnym. Pani dyrektor Bogusława Grądzka przypomniała, że wspominając bohaterstwo naszych patronów we wrześniu 1939 roku chcemy także uczcić pamięć wszystkich bohaterów walczących za naszą wolność i nasz kraj.
Delegacja uczniów uroczyście zapaliła znicz
przed tablicą pamiątkową poświeconą Obrońcom Westerplatte, zaś uczniowie na prośbę pani dyrektor uczcili pamięć poległych w II wojnie światowej Polaków minutą ciszy.
Uczniowie klas III–VI wybrali się na lekcję muzealną w Muzeum Wojska w Białymstoku. Podczas niej poznali bliżej stopnie hierarchii wojskowej, zasady panujące w wojsku oraz podstawowe elementy umundurowania. Następnie panie prowadzące lekcje zaprosiły dzieci do wspólnej zabawy i rywalizacji. Podzieleni na grupy uczniowie szukali wśród bogatych w eksponaty wystaw ekwipunku niezbędnego żołnierzom przy zranieniu, wędrówce, posiłku i walce. Były ciekawe krzyżówki, opowieści, a na koniec trochę musztry w wykonaniu naszych uczniów.
Po zakończeniu nietypowej lekcji zebraliśmy się pod pomnikiem Armii Krajowej znajdującym się w parku otaczającym Muzeum Wojska, gdzie zapaliliśmy znicz dla upamiętnienia bohaterstwa Polaków walczących o wolność w czasie II wojny światowej. Pani Małgorzata Grzęda przypomniała zgromadzonym, że walka ta nie zakończyła się wraz z podpisaniem aktu kapitulacji przez III Rzeszę w maju 1945 roku, ale trwała długie lata, podczas których żołnierze Armii Krajowej i inni wielcy patrioci byli szykanowani przez komunistyczne władze w naszym kraju za swoje bohaterstwo. Dlatego tym bardziej należy uczyć się historii, aby nie pozwolić na jej fałszowanie.
Ponieważ święto szkoły to także radość i integracja, ważną części wycieczki była wizyta w Wiosce Indiańskiej w Puszczykówce. Położona u stóp lasu kraina westernu zachwyciła naszych uczniów. Powitani przez odzianego w indiański strój przewodnika dzieci, dzięki magicznemu działaniu słowa, przeniosły się w czasie i przestrzeni na Dziki Zachód Ameryki Północnej, zamieszkany przez Indian i kowbojów. Poznały bogatą kulturę rdzennych Indian, miały okazję przymierzyć pióropusz, potrzymać prawdziwy amerykański colt i dowiedzieć się, czym zajmował się szaman.
Gospodarze przygotowali mnóstwo atrakcji – strzelanie z łuku, wiatrówki, jazdę na koniu, a dla zuchwałych złoto, które mogli sami wyłowić z wody. Najlepszym poszukiwaczem złota okazał się
Patryk z IV klasy, a Konrad Kapla odkrył w sobie talent strzelecki. Zdobyliśmy także nowych przyjaciół – szopa pracza i skunksa, którzy zamieszkują wioskę indiańską.
Wspólne spotkanie zakończyło ognisko i kiełbaski pieczone już tradycyjnie, po polsku, na patyku. Zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły, a podróż powrotną umilali członkowie zespołu wokalnego śpiewając skoczne, ludowe piosenki.
Dzieci z Punktu Przedszkolnego i Oddziału Przedszkolnego, a także uczniowie klasy I i II wraz z wychowawcami i rodzicami obchodzili święto szkoły
już 7 maja w malowniczej scenerii Wigierskiego Parku Narodowego, a dokładnie w Ogrodzie Bajek „Sowa” w Kaletniku. Dzięki niezwykłym atrakcjom, barwnym figurkom oraz ciekawym opowieściom Pani przewodnik miały
niezwykłą okazję przenieść się w magiczny świat bajek i baśni. Odwiedziły chatkę babci Czerwonego Kapturka, przymierzały pantofelek Kopciuszka, szukały ukrytego skarbu. Odważni zaglądnęli nawet do domu czarownicy i wspięli się po pajęczynie straszliwego pająka. Całej przygodzie towarzyszyły zagadki oraz wiersze znanych dzieciom poetów.
W czasie wolnym dzieciaki szalały na trampolinie oraz zajadały się pieczonymi kiełbaskami. Pierwszaki oraz drugoklasiści podążyli także ścieżką zdrowia, podziwiając piękno krajobrazu oraz nasłuchując odgłosów przyrody. Cały pobyt zakończyło wspólne spotkanie w kamiennym kręgu emanującym dobrą energią. Pani przewodnik przypomniała wszystkim uczestnikom wycieczki, jak ważne jest pozytywne nastawienie oraz uśmiech i zadowolenie z siebie. Przypomniała też słowa Janusza Korczaka, które stały się myślą przewodnią całej wycieczki: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.