Katyń... Ocalić  od  Zapomnienia


"Krzyże" A.Cherbańska


Inicjatorem programu edukacyjnego „Katyń… ocalić od zapomnienia”, było Stowarzyszenie Parafiada im. Św. Józefa Kalasancjusza w Warszawie. Patronatem Honorowym objął go Śp. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński. Uczestniczyły w nim instytucje z Polski i spoza jej granic. Głównym celem Programu jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu, poprzez posadzenie prawie 22.000 Dębów Pamięci na 70 rocznicę zbrodni katyńskiej, tj. do końca 2010 roku. Każdy dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie (więźniów obozów sowieckich w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie). Jeden Dąb Pamięci to jedno nazwisko. Zadaniem Programu jest również pogłębianie wiedzy na temat Zbrodni Katyńskiej w powiązaniu z historią Polski oraz kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich.

(więcej)

Eugeniusz Olejniczakowski
1895 - 1940

(więcej o E. Olejniczakowskim)

Przystąpiliśmy do realizacji Programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Szkolna społeczność powzięła postanowienie o zasadzeniu Dębu Pamięci bohaterowi – majorowi Eugeniuszowi Olejniczakowskiemu.

Uroczystość szkolna, która odbyła się 13 kwietnia 2010 r., była poprzedzona wieloma działaniami wychowawczymi. Na początku wspólnie dokonano wyboru bohatera, któremu posadzono Dąb Pamięci, zgromadzono wiadomości o zbrodni katyńskiej oraz o majorze Eugeniuszu Olejniczakowskim.

Na uroczystość przybyło wielu zaproszonych gości, przedstawiciele Rady Rodziców, mieszkańcy wsi Rutki Stare, Rutki Nowe i Jeziorki, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie i ich rodzice.

Uroczystość rozpoczęła się wejściem pocztów sztandarowych naszej szkoły i Ochotniczej Straży Pożarnej w Jeziorkach, po czym odśpiewano hymn państwowy. Dyrektor szkoły powitała przybyłych na tę uroczystość gości, a następnie w swoim przemówieniu nawiązała do wydarzeń sprzed 70 lat jak i tych, które zdarzyły się 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Wszyscy uczestnicy minutą ciszy uczcili nie tylko pamięć zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze polskich oficerów, ale również wszystkich, którzy zginęli podczas katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Ksiądz Proboszcz Janusz Mroczkowski odprawił Mszę Św. W intencji Polaków bestialsko zamordowanych w roku 1940 przez NKWD oraz Tych, którzy zginęli w tragedii narodowej pod Smoleńskiem.

Następnie uczniowie klas starszych w montażu poetycko-muzycznym pt. „Katyń… ocalić od zapomnienia” przygotowanym pod kierunkiem Pani Aliny Kotarskiej przybliżyli wszystkim obecnym wydarzenia sprzed 70 lat. Recytowali przejmujące wiersze napisane przez byłych więźniów oraz polskich poetów. Po tak wzruszającej części artystycznej wszyscy udali się na plac szkolny, gdzie został zasadzony Dąb Pamięci poświęcony majorowi Eugeniuszowi Olejniczakowskiemu. Następnie nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej poświęconej naszemu bohaterowi. Nauczyciele, uczniowie przedstawiciele Rady Rodziców, mieszkańcy wsi oraz goście złożyli pod tablicą kwiaty i zapalili znicze.

Po części szkolnej, wszyscy uczestnicy uroczystości udali się do Rutek Starych, gdzie poświęcono przydrożny Krzyż upamiętniający 70 rocznicę zbrodni katyńskiej oraz ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Po powrocie do szkoły zostały rozstrzygnięte wcześniej przeprowadzone konkursy: wiedzy o Katyniu i majorze Eugeniuszu Olejniczakowskim oraz plastyczny na plakat o Katyniu. Prace konkursowe można było oglądać na szkolnej wystawie. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy.

W szkole pozostał również ślad działań związanych z posadzeniem Dębu pamięci – można obejrzeć makietę przedstawiającą udział szkoły w Programie „Katyń… ocalić od zapomnienia” z uwzględnieniem informacji o bohaterze i o historii wydarzeń katyńskich. Uroczystość miała podniosły charakter, wszyscy biorący w niej udział mieli możliwość przypomnienia jakże ważnych wydarzeń historycznych sprzed 70 lat. Dąb Pamięci, który został zasadzony, otoczony będzie szczególnym szacunkiem i troską. Zobowiązuje to nas do dbałości o to drzewko jako symbolu Prawdy o Katyniu. Niech wzrasta i świadczy o tej Prawdzie, o polskiej historii wielu przyszłym pokoleniom.



Strona głównaZ życia szkołyDo roku 2011 → KATYŃ... ocalić od zapomnienia